16.12.2018 Maroko do czytania i oglądania
Nie mogłem się zdecydować, czy napisać artykuł czy przygotować galerię zdjęć. Więc wyszło dwa w jednym. Zapraszam do czytelni.

ranking A.D. 2018 na stronie kadry paralotniowej
Jak co roku pod koniec listopada publikowany jest Polski Ranking Paralotniowy zbierający wszystkie wyniki sportowe polskich zawodników. Ponieważ nasze wyniki oględnie mówiąc nie są spektakularne to bez zbędnego komentarza odsyłam do działu SPORT.

3-17.11.2018 urlop z paralotnią w Maroku
Na taką opcję zdecydowali się Aneta ze Sławkiem. Ciekawe miejsce do zwiedzania i prawie codzienne latanie - pod takim znakiem minął urlop spędzony w południowej części tego najbardzie europejskiego z arfykańskich państw. Sław(ny) planuje w przyszłości zamieścić galerię lub napisać krótki artykuł. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

październik 2018 podsumowanie sezonu przelotowego
Sezon przelotowy można właściwie uznać za zakończony. Puchar przelotów, zwany przez niektórych "konkursem przelotów" zakończył się 30 września. Warto więc przedstawić nasze osiągnięcia. Niestety większość z nas uzyskała gorsze wyniki niż w zeszłym roku. Uwaga - znika serwer XCC. Niestety wraz z nim przepadły wszystkie nasze archiwalne loty, które tam zgłaszaliśmy. Na powierzchni pozostaje tylko XCPortal (nie wspominając o światowych portalach jak np. xcontest, leonardo itp.)

13-14.10.2018 Tatrzańska Łomnica
Nareszcie! Udane latanie w Tatrach. Nie powiem, żeby to był nasz debiut w Tatrach, wszak kilka prób już było. Jednak takiego przyjemnego latania, w połowie października, się nie spodziewaliśmy. W sobotę lataliśmy ze Skalnatego Plesa (czyli z nartostrady na górze Łomnica), a w niedzielę z Lendaka. Piękne widoki. Warto było namówić chłopaków do zmiany planów - chcieli jechać w Dolomity (sic!). Fotka z lądowiska pod Lendakiem.

lendak18

sierpień/wrzesień latamy w PL i w Alpach
Drugi miesiąc wakacyjny wraz z wrześniem, to kilka teamowych wyjazdów w Alpy (w tym również rozpoznanie nowej dla nas austriackiej miejscówki - startowisko Aich) oraz latanie w Polsce. Obecny sezon nie jest zbyt obfity w WOW-wyniki. Lajnar wydał maksymalnie na 190+ km. Tradycyjnie, na koniec sezonu udało się polatać w Dolomitach. Nowość w tym roku to szczyt Marmolady... bez śniegu (nie licząc lodowca). Poza lataniem widokowym mieliśmy okazję przetestować kilka glajtów użyczonych nam przez wystawców targów paralotniowych, które odbywają się każdego roku w ostatni weekend września, w Campitello di Fassa. Fotka przedstawia poranny warun na Col Rodelli.

rodella18

1.08.2018 finał przebudowy strony
starastronaNowa odsłona starej strony. Przy okazji zmiany układu graficznego, strona nabrała cech responsywności, dzięki czemu sposób jej wyświetlania automatycznie dostosowuje się do wielkości (czyt. rozdzielczości) ekranu urządzenia, na którym strona jest przeglądana. Statystyki wskazują, że w obecnych czasach smartfony i tablety to podstawowe narzędzia do surfowania w internecie. Stąd decyzja o unowocześnieniu strony, która teraz jest przyjazna dla małych wyświetlaczy. Debiut nowego układu strony w dniu 1.08.2018, a więc na 3 dni przed 17 rocznicą zdarzenia, które przyczyniło się do powstania naszego teamu.

czerwiec/lipiec latanie w PL i w Alpach
Latamy po startach holowanych w Polsce i wypatrujemy warunków lotnych w Alpach. Najlepszy wynik padł jednak w Polsce - Tomo zapisał na swoim koncie 204 km.

26.05-3.06.2018 prePWC w Rumunii
Sław(ny) w chmurachNa zawocy do Rumunii pojechaliśmy w składzie: Aneta, Sław(ny) i Dudi. Chłopaki latali w zawodach, dziewczyna zwiedzała okolice. Niedaleko Parku Narodowego Retezat znajdującego się w Południowych Karpatach zorganizowane zostały zawody dla 130 zawodników wśród których naliczyliśmy aż 23 Polaków. Fajna atmosfera charakteryzująca się luzem południowców (punktualność nie jest najważniejsza) okraszona lekkim sprężem o charakterze sportowym - tak można by w dwóch zdaniach opisać ten wypad na latanie. Więcej na temat naszych wyników można poczytać w dziale SPORT. Fotka obok prezentuje Sław(nego) nad/obok/pod chmurą.

kwiecień/maj pod znakiem latania po płaskim
Wiosna w tym roku niezbyt łaskawa. Latamy głównie po płaskim na Mazowszu i Podlasiu. Starty za wyciągarką. Najlepszy wynik to 155 km Grega.

6-8.04.2018 pierwszy wypad w Alpy Julijskie
Team nieomal w komplecie dwoma samochodami udał się do Słowenii na pierwsze alpejskie kółka. Warun dopisał. Startowaliśmy z Kuka (dla wielu z nas to nowość). Nareszcie spróbowaliśmy nowej trasy, tzn. odbicie na północ za Bovec w kierunku Mangartu. Ten trik pozwala na obklecenie trasy w formie trójkąta FAI o długości 100+ km. Piękne okoliczności zapierające dech w piersiach. Rzadko latamy nad śniegiem w Słowenii. A wydawało się, że w tym miejscu już nic nas nie jest w stanie zaskoczyć.

 21.02.2018 rohacka.pl na premierze filmu "Jeszcze lecimy"
Okazją do pierwszego w 2018 roku spotkania członków teamu w warszawskim kinie Kultura była uroczystość wręczenia Praszczurowi (Januszowi Orłowskiemu) certyfikatu Rekordu Guinnessa dla najstarszego na świecie swobodnego paralotniarza, który wykonał samodzielny lot w wieku 91½ lat. Jednocześnie w kinie odbyła się premierowa projekcja filmu dokumentalnego Mirosława Dembińskiego pt. "Jeszcze lecimy". Film w całości opowiada o fascynacji lataniem na paralotni Praszczura będącego w mocnodojrzałym wieku. Na wydarzeniu stawiliśmy się prawie w komplecie.

 Pachulak gratuluje Praszczurowi. Jeszcze lecimy


 9-10.12.2017 Nowy w teamie
9 grudnia na spotkaniu (prawie)wszystkich teamowiczów u Grega  do naszego teamu został przyjęty Kuba Z. Od dłuższego czasu jeździł z nami na latanie w Alpy. W tym roku postanowił rzucić pracę i zrobić sobie dłuuugie wakacje. Na jesieni wrócił do codzienności a zimą poszerzył nasz skład - dzięki czemu obniżył średnią wieku w teamie ;-). Przy okazji zrobiliśmy fotkę. Następnego dnia rano w dwa auta pojechaliśmy na żagiel na Klonówkę. Powisieli: Janusz, Greg, Pietia, Sław(ny), Tomo i Dudi.

klon2017

ranking na zakończenie sezonu 2017
15 listopada na stronie Polskiej Kadry Paralotniowej został opublikowany Polski Ranking Paralotniowy podsumowujący wyniki sportowe krajowych zawodników. W tym roku tylko Pachulak i Sław(ny) wzięli udział w zawodach prędkościowych, więc teamowe wyniki nie są imponujące. Niemniej jednak dla porządku i potomnych ;-) zamieściliśmy je w dziale SPORT.

statyczne i ruchome obrazki z wrześniowych Dolomitów
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z latania w Dolomitach wykonanych aparatami Grega, Dudiego, JoJa oraz Kuby. Trudnej selekcji dokonał Sław(ny). Jeśli kogoś nudzą fotki, mamy też film. Wszystkie kadry powstały pod koniec września (patrz 2 newsy niżej).

15.10.2017 podsumowanie sezonu przelotowego
Przypomnijmy, że sezon przelotowy trwa od 1 października ubiegłego roku do 30 września obecnego roku. W tym okresie każdy paralotniarz mógł wysyłać ślady swoich przelotów na wybrane przez siebie serwery. My jak co roku wybraliśmy XCPortal i XCC. W tym roku odnieśliśmy najlepszy wynik w historii teamu zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Jak zwykle na koniec sezonu na naszej stronie zamieszczamy nasze wyniki.

21-24.09.2017 Dolomity
Obfite widokowo latanie w Dolomitach zaliczyli Greg, Sław(ny), Dudi oraz spoza teamu: JoJo i JakubZ z Barbarą. Dla Grega, Dudiego i JoJa był to debiut w tych stronach, więc tym bardziej cieszy fakt, że można było osiągnąć pułap pozwalający na oglądanie "mitycznej" Marmolady z góry. Udało się przy okazji polecieć ciekawe, inne niż zwykle trasy.

dolomity2017

9.09.2017 Jak co roku ognisko u Janusza
W tym roku w wyjątkowo wczesnym terminie, na początku września odbyła się impreza "zakończenie sezonu". Tym razem na bogato - z jazdą konno, pływaniem łódką po stawie, puszczaniem latawców-kajtów na wietrze. Dzięki Janusz za gościnę, ale jeszcze spróbujemy wyrwać w tym roku odrobinę latania.

koniec2017

4.09.2017 Galeria z Kazachstanem w tle
Przy okazji dzisiejszego meczu piłkarskiego Polska-Kazachstan w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2018, zamieszczamy galerię zdjęć z sierpniowego pobytu w Kazachstanie. Z przykrością muszę stwierdzić, że nie udało się zobaczyć Kosmodromu Bajkonur (jakieś 1,5 tysiąca km od Ałma-Aty), z którego pierwszy człowiek poleciał w kosmos. Ale my - paralotniarze też wysoko lataliśmy.
Uwaga, nie wszystkie fotki są naszego autorstwa, jednak uzyskałem zgodę pisemną na użycie zdjęć od Kariny Szaripowej (jej zdjęcia są podpisane adresem strony w lewym dolnym rogu) - Каринка болшое спасиба!

23-28.08.2017 Paralotniowe Mistrzostwa... Kazachstanu
Sław(ny) ponownie zapragnął odwiedzić Azję. W tym celu udał się na zawody paralotniowe organizowane w Kazachstanie w okolicy miasta Ałma-Aty (południowo-wschodni kraniec państwa) w górach TienSzan. W celach turystycznych towarzyszyła mu Aneta wraz ze znajomymi (nielotami). Lot do Kazachstanu z przesiadką w Moskwie stał się dla nas niespodziewaną przygodą, pozbawiając nas jednego dnia pobytu (za to poznaliśmy dokładnie port lotniczy Szeremietiewo). Potem poszło już z górki. Wspólnie zwiedziliśmy Kanion Szaryński (podobny do Kanionu Kolorado), a następne dni Sław(ny) z Zekerem (spoza teamu) latali na zawodach a Aneta z resztą ekipy zwiedzali okolice Ałma-Aty. W dziale SPORT znajdziecie kilka statystycznych informacji o zawodach.

okc 2017

14-19.08.2017 Paralotniowe Mistrzostwa Polsko-Serbskie
W tym roku impreza mistrzowska została zorganizowana przez... serbski klub paralotniowy Golija. Jak wiadomo, od kilku lat w naszym teamie, zawody prędkościowe nie cieszą się powodzeniem, jednak na Mistrzostwa Polski do Serbii zdecydował się pojechać Pachulak. Pogoda w miejscowości Raska-Kopaonik nie rozpieszczała i zdołano rozegrać 3 taski. Więcej o wynikach przeczytacie w dziale SPORT.

pspo 2017

lipiec-sierpień 2017
To, że nie ma wpisów na bieżąco, nie oznacza, że nie latamy. Miesiące wakacyjne staramy się spędzać w powietrzu w Polsce (Konopki/Skrzyczne) i w Alpach (Słowenia, Włochy, Austria) poza dwoma wyjątkami, o których napiszemy w następnych newsach. Summa summarum wychodzi na to, że we współzawodnictwie drużynowym na portalu XCC team rohacka.pl jest na pierwszym miejscu. Jeśli uda się dowieźć prowadzenie do końca sezonu to będzie nasz najlepszy wynik w historii teamu.

7-10.07.2017 powtórka
W naszym teamie zrodziła się kiedyś teoria mówiąca, że gdy księżyc wchodzi w fazę pełni, warto rozważyć latanie, bo często pełnia przynosi łaskawe warunki do latania. Tak też zrobiliśmy na początku lipca. Po raz kolejny na celownik wzięliśmy słoweńską dolinę Soczy. Równowaga chwiejna. Co oznacza m.in. możliwość wystąpienia wieczornych burz wcześniej poprzedzonych zgęstką zachmurzenia. Mimo tego wyjazd należy uznać za udany. Aha skład: Pietia, Sław, Tomo, TomaSz, Pachulak oraz w drugim samochodzie Greg wraz z trzema paralotniarzami spoza teamu. Wycisnęliśmy co mogliśmy.

tecza2017

od 29.06.2017 kibicujemy
Zaczął się właśnie sezon na burze w Polsce, więc podczas oczekiwaniu na słońce, warto pokibicować jedynemu reprezentantowi naszego kraju w morderczym wyścigu przez całe Alpy - Red Bull X-Alps 2017. Nie dysponujemy technicznymi możliwościami do kręcenia i montażu takich filmów jak sponsor tego wyścigu, ale z przyjemnością prezentujemy video, które w niepowtarzalny sposób obrazuje widokowość naszego sportu. W lewym górnym rogu można sobie zmieniać kierunek "patrzenia" kamery.

8-11.06.2017 wyjazd po kilometry
Udany czterodniowy wypad w Alpy silnej grupy w składzie TomaSz, Tomo, Sław(ny), Janusz i Kuba B. (spoza teamu). Przy okazji sprawdziliśmy jak sobie radzi inny Kuba Z. (sympatyk naszego teamu), który od dwóch miesięcy jest na permanentnych wakacjach z dziewczyną w południowej Europie. Wracając do latania, pierwszy dzień z umiarkowanymi warunkami do extraprzelotów spędziliśmy latając w Grefenburgu. Po wylądowaniu szybka i jak się później okazało celna decyzja o przebazowaniu do... no gdzieżby indziej jak nie do Słowenii. Tam udało się poprawić rekordy życiowe Sławnemu i Kubie Z. po startach z Lajnara niedaleko miejscowości Sorica. Na fotce poniżej widać Tomo, w okolicy tego startowiska.

lajnar2017

27-28.05.2017 Dudi na pudle w Pucharze Beskidu Wyspowego
Gratulacje należą się dla Dudiego, który jako jedyny reprezentant teamu wystartował w Pucharze Beskidu Wyspowego zajmując 3 miejsce w klasie SPORT. Nieco informacji o tych zawodach w dziale SPORT, a tu fotka z Dudim na podium.

pbw2017

maj 2017 w Polsce
Pół kwietnia i cały maj lataliśmy tylko w Polsce, a dokładniej wyłącznie z Konopek. Nie przeszkodziło to w wykonaniu ciekawych lotów, wśród których warto odnotować loty Tomka: 220 km przelotu otwartego i 105 km po trójkącie FAI. Ciekawostka - na dzień 20 maja - team rohacka.pl był sklasyfikowany na I miejscu na serwerze XCC (prawdopodobnie po kliknięciu w ten link nie będziemy liderami, bo wyświetli się stan na dziś ;-)).

07-10.04.2017 poprawka na Słowenii
Zaledwie miesiąc minął od inauguracyjnej wyprawy do Bassano i reprezentacja teamu (w składzie: Janusz, Tomo, Pietia, Pachulak, Greg oraz gościnnie Kacper i Szafranek) znowu pojawiła się w Alpach, tym razem Julijskich. Sezon rozpoczął się na dobre i poszły pierwsze setki w bardzo wymagającej, mocnej i turbulentnej termice. Krótka relacja Tomo: "Rześko, podstawy pow. 2k w górach, 1,8k na Gemonie, silna termika z chłostą na Stolcu. Wiatr N-NW momentami mógłby być słabszy ale ogólnie fajny mocny warun. Śniegu od południa już praktycznie nie ma, od północy jeszcze jest. Pod Lajnarem przy kolejce tak mniej więcej po kolana ale od południa czysto. [...] Byliśmy pierwszą grupą, którą w tym sezonie wwozili na Kobalę." Na Stol jeszcze nie ma wjazdów, bo droga nie przetarta, ale za to przećwiczyliśmy startowisko Kuk, które jest dobrą alternatywą dla Stola, ale dla ludzi o mocniejszych nerwach :-) Wyjazd super. Już ostrzymy zęby na kolejne latanie!

kuk2017

Info z ostatniej chwili: Pachulak zmontował teledysk z tego wypadu. Można go obejrzeć na naszej stronie w dziale Kino lub bezpośrednio na youtube.

biegowa końcówka marca 2017

*ujniomrok AD 2016/2017 postanowiliśmy spędzić na bieganiu (wszak o lataniu zimą można myśleć tylko w kategoriach historycznych lub futurystycznych). W zaanonsowanym w październiku zeszłego roku III Zimowym Paralotniowym Pucharze Biegowym zdominowaliśmy czub tabeli z wynikami końcowymi. Warto przypomnieć, że puchar polegał na tym, aby w okresie od połowy października 2016 do połowy marca 2017, pokonać jak największą liczbę kilometrów - biegnąc. A więc od szybkości w bieganiu ważniejsza była wytrwałość. Tej ostatniej wystarczyło do tego, żeby trójka naszych stanęła na podium. Oto wyniki:polowka2017
Pietia - 2 miejsce - przebiegł 1333,22 km
Tomo - 3 miejsce - 1291,27 km
Dudi - 6 miejsce - 802,24 km
Sław(ny) - 9 miejsce - 765,13 km
TomaSz - 11 miejsce - 725,60 km
Aneta - 19 miejsce w klasyfikacji ogólnej i 1 miejsce - w klasyfikacji kobiet - 550,02 km
Pachulak - 73 miejsce - 24,19 km

Kulminacją jesienno-zimowego biegania był nasz start w półmaratonie warszawskim 26.03.2017 r. Połowa naszych biegaczy poprawiła swoje osobiste rekordy życiowe. A tak wyglądają wysportowani reprezentanci rohacka.pl:
I obiecuję, że następne newsy w tym sezonie będą już tylko o lataniu :-)

cima179-12.03.2017 prawie cały team w Bassano
2 autami w mocnym składzie osobowym: Janusz, Greg, Pietia, Sław(ny), Tomo, Dudi, TomaSz i Kuba (spoza teamu) wybraliśmy się tradycyjnie na pierwsze latanie w okolice Bassano. Do tak wczesnego wyjazdu (wszak jeszcze zima), pchnęło nas zmęczenie zbyt długą przerwą spowodowaną nieudaną końcówką zeszłego sezonu (brak wrześniowych Dolomitów). Cóż, z czterech dni - 3 okazały się lotne. Klasyczne trasy. A w piątek obejrzeliśmy startowisko na Cimie i zwiedziliśmy miasto Bassano.
Tomo oblatał swojego nowego glajta 777 King. W teamie modne kolory glajtów niebiesko-biało-zielone. :-)

 

 

­