Home Wstęp
Wstęp PDF Drukuj Email

 

W tym dziale znajdują się tabelaryczne zestawienia naszych indywidualnych i teamowych osiągnięć sportowych, podzielone według sezonów paralotniowych począwszy od 2003 a skończywszy na obecnym. Na poszczególnych podstronach znajdziesz wszystkie zawody uszeregowane według dat ich rozgrywania oraz zestawienia końcowe OLC/XCC, PLP i Rankingu.

Dla tych Internautów, którym obce są reguły rywalizacji w poszczególnych wymienionych tu zawodach/mistrzostwach/itp., poniżej zamieszczam mini-słowniczek:

Puchar przelotów (na naszej stronie częściej określane jako OLC lub XCC):
Międzynarodowa rywalizacja w przelotach wykonywanych w dowolnym miejscu i czasie, dokumentowanych za pomocą GPS’ów, loggerów i ewentualnie barografów w variometrach i rejestrowanych na specjalnie przeznaczonym do tego celu serwerze internetowym. Brzmi groźnie (szczególnie sposób dokumentowania lotów), ale wierzcie – zabawa jest przednia!

Zawody prędkościowe i przelotowe (mistrzostwa narodowe i międzynarodowe, Puchar Świata itp.):
Zawody, często o randze otwartych mistrzostw kraju, polegające na obleceniu przez zawodników wyznaczonych przez organizatorów tras, najczęściej w jak najkrótszym czasie. Punkty trasy (konkretne współrzędne geograficzne) wprowadzane są do GPS’ów, dzięki którym pilot w trakcie lotu wie gdzie ma polecieć. Po wylądowaniu z GPS’ów sczytywane są dane i na tej podstawie wyłania się zwycięzców. Proste prawda?!

Ranking Pilotów Paralotniowych (Polski jak również międzynarodowy FAI):
Polski ranking tworzony jest na podstawie zgłoszonych do Rankingu zawodów prędkościowych. Pilot, który brał udział w takich zawodach automatycznie dostaje odpowiednio przeliczone punkty do rankingu. Oznacza to, że im pilot więcej imprez objeździ i im wyższe miejsca tam zajmie, tym więcej zdobędzie punktów do Rankingu (jednak liczba konkurencji, z których brane są pod uwagę punkty przeliczeniowe jest ściśle określona i różna w różnych latach: np. 2003 i 2004 to 12 konkurencji w tym max. 2 z poprzedniego sezonu, a w 2005 to 6 zawodów w tym max 2 z poprzedniego sezonu). Na podstawie Rankingu z końca sezonu wybierana jest Polska Kadra na następny sezon.
Międzynarodowy ranking podobnie jak nasz narodowy, tworzony jest z najlepszych startów danego pilota w zawodach prędkościowych i przelotowych. Różni się liczbą branych do punktacji wyników oraz tym, że jest aktualny pierwszego dnia każdego miesiąca. Rankingiem zarządza FAI (Fédération Aéronautique Internationale).

logo FAIDla dociekliwych mamy lekturę. To "Kodeks sportowy FAI cz. 7B klasa O Paralotnie""Kodeks sportowy FAI cz. 7D klasa O Lotnie i Paralotnie". Pod tym skomplikowanym tytułem kryje się elementarz wszystkich paralotniarzy, którzy mają ambicje współzawodniczyć między sobą. Przekierowanie prowadzi do polskiego tłumaczenia tego dokumentu, które jest własnością Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego. Umieszczenie linku na naszej stronie proszę traktować jako formę popularyzacji a nie uzurpowanie sobie praw jego własności (mamy nadzieję, że PSP nie ma nic przeciwko temu).

Mam nadzieję, że teraz wszystko jest już jasne, więc zapraszam do zapoznania się z naszymi wynikami. Proszę z prawego menu wybrać interesujący Cię sezon.

 

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Template, mysql tables. Valid XHTML and CSS.